Transgraniczny program na rzecz zdrowego stylu życia u najmłodszych "ZDROWY PRZEDSZKOLAK W ZDROWEJ GMINIE"

Od 14.03.2025 r rozpoczęliśmy realizację projektu "Transgraniczny program na rzecz zdrowego stylu życia u najmłodszych "ZDROWY PRZEDSZKOLAK W ZDROWEJ GMINIE", którego głównym celem jest wprowadzenie modelowego programu na rzecz zdrowego stylu życia dzieci przedszkolnych i ich rodzin.

Cele ogólne projektu:

  • wspieranie zdrowia dzieci poprzez realizację programu ćwiczeń ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wprowadzenie warsztatów podnoszących świadomość zdrowotną rodziców/opiekunów w wybranych przedszkolach;
  • troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach ruchowych;
  • poszerzenie wiedzy i umiejętności nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie wychowania fizycznego dzieci w wieku przedszkolnym.

Działania skoncentrowane będą na rozwijaniu i doskonaleniu ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka poprzez różnorodne formy aktywności ruchowej, nauce i doskonaleniu "zdrowych zachowań" aby zapobiegać zaburzeniom układu ruchu przejawiających się w wadach postawy oraz związanych z właściwym żywieniem w celu zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci. Projekt zakłada okresowe badanie uczestników projektu testem sprawności motorycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Rodzice będą informowani o podejmowanych działaniach oraz zapraszani do współpracy.


Realizacja projektu:

Projekt skierowany jest do realizacji przez dzieci 4 letnie, począwszy od roku szkolnego 2024/2025 poprzez kolejne grupy w latach 2025/2026 oraz 2026/2027. Projekt kończy się 28.02.2027r.

Projekt obejmuje:

  • realizację dwóch dodatkowych zajęć ruchowo-sportowych z trenerem
  • zajęcia kulinarne dla dzieci z nauczycielami
  • zajęcia kulinarne dla rodziców z kucharzem
  • zajęcia sportowe dla rodziców z trenerem
  • zajęcia z psychologiem i dietetykiem dla rodziców

Podczas zajęć ruchowych dziecko nie tylko rozwija sprawność fizyczną ale również gromadzi wrażenia i spostrzeżenia, wzbogaca swoje doświadczenia, wyobrażenia, pojęcia, kształci pamięć, uwagę i myślenie. Ćwicząc w grupie podporządkowuje się ogółowi, słucha, przestrzega przyjęte normy współżycia, kształtuje swój charakter, uczucia i wolę. Ponadto ruch pobudza dziecko do podejmowania różnych form działalności, samodzielnych jak i kierowanych.

W ramach realizacji zakupiony zostanie: sprzęt sportowy oraz wyposażenie AGD, materiały reklamowe i informacyjne oraz artykuły spożywcze do zajęć kulinarnych dla dzieci i rodziców. Na zakończenie każdego roku odbędzie także festyn promujący zdrowy i sportowy styl życia.

Opiekę naukową projektu sprawuje Uniwersytet Szczeciński, który jest odpowiedzialny za monitoring i ewaluację prowadzonych badań dzieci i w tym celu przeprowadzi ocenę poziomu sprawności fizycznej u dzieci według Zmodyfikowanego Wrocławskiego Testu Sprawności Fizycznej.