ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE W PRZEDSZKOLU

Kompetencje emocjonalno-społeczne obejmują szereg umiejętności, które są niezbędne do radzenia sobie z własnymi emocjami, rozumienia emocji innych osób, nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji oraz skutecznego komunikowania się.

Kompetencje społeczno-emocjonalne nabywa się naturalnie poprzez obserwację, modelowanie, naśladownictwo i wzmacnianie w środowisku rodzinnym oraz najbliższym społecznym otoczeniu. Nabywanie kompetencji w zakresie rozumienia i wyrażania emocji rozpoczyna się już w okresie niemowlęctwa.

Dzięki prawidłowemu przebiegowi rozwoju emocjonalnego dziecko może funkcjonować w grupie społecznej oraz nawiązywać i utrzymywać relacje z drugą osobą. Potrafi dostosować się do norm społecznych oraz współpracować z innymi osobami. A zatem kompetencje emocjonalne dziecka są ważnym elementem wpływającym na relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Przedszkolaki poznają swoje emocje w kontekście interakcji społecznych.

Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek trudności w relacjach społecznych, często zaleca się wsparcie w formie zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Są one w przedszkolu jedną z form, o której mówi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Zajęcia są dobrowolne i bezpłatne. Na ich realizację potrzebny jest wniosek rodzica, a w przypadku gdy wnioskodawcą jest nauczyciel – zgoda rodzica. Wniosek taki musi zyskać aprobatę dyrektora. Zajęcia mogą być zarówno indywidualne, jak i grupowe (grupy w praktyce liczą do 4 osób). Trwają łącznie 45 minut i są dzielone na dwa spotkania w tygodniu – po 20 i 25 minut.

Co jednak wchodzi w skład kompetencji społeczno-emocjonalnych?

  1. Emocjonalna inteligencja - zdolność do rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, empatyczne przeżywanie emocji innych ludzi oraz umiejętność właściwego na nie reagowania. Opanowanie kompetencji emocjonalnej staje się podstawą rozwoju inteligencji emocjonalnej.
  2. Umiejętność słuchania, skupiania uwagi na rozmówcy, zadawania pytań i udzielania odpowiedzi.
  3. Umiejętność rozwiązywania konfliktów i negocjacji z innymi ludźmi, rozumienie różnic i szukanie kompromisów.
  4. Umiejętność współdziałania z innymi ludźmi.
  5. Kultura osobista - umiejętność zachowania właściwej postawy wobec innych osób, szacunek dla innych, dobre maniery.
  6. Asertywność - umiejętność wyrażania swojego zdania i postawy bez agresji lub uległości, rozwiązywanie problemów w sposób przemyślany i zgodny z interesami wszystkich stron.
  7. Inne.

Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w przedszkolu wykorzystywane są metody takie jak: gry i zabawy dydaktyczne, stolikowe, interakcyjne, zabawy tematyczne, rozmowy i dialogi, różnorodne karty pracy i materiały obrazkowe, elementy muzykoterapii i arteterapii (w tym techniki plastyczne), metoda pochwały opisowej, metoda potwierdzania emocji i uczuć.

psycholog mgr Iwona Ruta